Rehber, Takvim ve Fruux

Günümüzde her ekosistemin kendi sunduğu servisleri var. Google’ın google takvimi,kişileri, drive ı,picassa sı. Apple’ın icloudu, photosterami, imesseage ı, facetime ı . Microsoft’un hotmail’den outlook.com a çevirdiği yeni mail servisi, xbox music, skydrive, office.

Bu yazıda konumuz rehber ve takvim senkronizasyonu. Google hesabınız varsa (ki olmama ihtimali çok düşük) google size webden takvim ve rehber hizmeti sunuyor. Android cihazınız varsa bunlarda da yerleşik olarak takvim, rehber geliyor ve bunu buluttaki google hesabınızla senkronize edebiliyorsunuz. Apple için de durum benzer. Bir iOS cihazınız veya Mac iniz varsa rehber,takvim ve anımsatıcıları iCloud üzerinden senkronize edebiliyorsunuz. Ayrıca icloud.com adresinden girip html5 destekli herhangi bir browserla bunları görüntüleyip düzenleme imkanımız var. Peki ya takvim ve rehberimizi belirli bir ekosisteme kilitlemek istemiyorsak ne olacak? Herkes aynı ekosistemdeki cihazları kullanma şansına sahip değil veya tercih etmiyor da olabilir. Kendimden örnek verirsem kullandığım cihalar android işletim sistemli orta seviye bir telefon, iPad ve Windows 8 yüklü bir desktop pc. Google takvim ve rehberine CardDAV ve CalDAV gibi açık protokoller üzerinden erişim imkanı sunmaya başladı. Apple iOS’de yerleşik olarak CardDAV-CalDAV desteği de mevcut olduğundan google takvim ve rehberini çok kolay bir şekilde senkronize edebiliyorsunuz. Google önceleri bunu exchange activesync üzerinden sunuyordu ama 31 ocaktan sonra bu desteği keseceğini açıkladı. Bu durum en çok Microsoft’u kızdırıyor çünkü Windows Phone 8’de yerleşik olarak CalDAV-CardDAV desteği yok henüz. Sonuç olarak şuan iOS cihazlarımızdan ve PC’deki outlook, thunderbird gibi uygulamalardan google takvim ve rehber bilgilerimize erişmemiz gayet basit. http://support.google.com/mail/bin/answer.py?hl=tr&answer=2753077

Peki ya rehberimizi ve takvimimizi google da saklamak istemiyorsak ne olacak? Neden dediğinizi duyar gibiyim. Google firmasının iş modeli ücretsiz ve kaliteli servisler sunarak kullanıcılardan bilgi toplayıp daha sonra bu bilgiyi reklam gelirine dönüştürmek üzerine kurulu. Yani siz gmailde araç kiralama üzerine bir yazışma yaptığınızda google size kiralık oto reklamları gösterebilir ya da takviminize bir yakınınızın doğum gününü işaretlediğinizde google size pastane reklamları gösterebilir. Kullanıcı ve google arasında karşılıklı bir çıkar ilişkisinden ibaret durum aslında. Biz google a bilgilerimizi veriyor karşılığında google un sunduğu kaliteli servislerden ücretsiz olarak yararlanıyoruz, google ise bilgilerimizi alıp kişileştirilmiş reklamlar sunarak kazanç elde ediyor. Bu durum her ne kadar çoğu kişi için sorun olmasa da ben tüm bilgilerimin tek bir şirketin elinde olması, tek bir şirkete kişisel verilerimiz üzerinde bu kadar yetki ve güç verilmesi fikrinden çok rahatsız oluyorum. Halihazırda daha iyi alternatifleri olmadığı için chrome, search, gmail, youtube ve google maps (arada yandex maps kullanıyorum) servislerinden faydalanmaktayım. Ama google un diğer servislerinden (google contacts, calendar, reader, news, books, docs, drive, google+ vb. — buraya ekle–) olabildiğince uzak duruyorum. Zaten araştırılırsa bir çok google servisinin daha iyi alternatifleri mevcut webte.

Konumuza dönecek olursak geçen haftaya kadar rehber, takvim verilerimi iCloud’da tutuyordum. Ama buraya sadece iPadden ve pc’den icloud.com adresinde erişebilmem canıma tak etti ve açık standartları kullanan cross-platform kullanabileceğim takvim,rehber hizmeti arayışına girdim. Fruux servisini keşfettim.
Fruux 2008 yılında bir almanya kökenli startup olarak başlayan bir hizmet. CardDAV ve CalDAV protokolleri üzerinden senkronizasyon imkanı sağlıyor. AWS(Amazon Web Services) altyapısını kullanıyor ve senkronizasyonlarda SSL şifrelemesi kullanıyor. Almanyanın kişisel veri güvenliği konusunda ne kadar tutucu olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Ayrıca takvim ve rehberinizi başkalarıyla paylaşmanıza imkan sunuyor. Kurumsal kullanım için değişik bir çok ücretli hesap modelleri var fakat ücretsiz hizmeti bizim işimizi fazlasıyla görüyor.

20130115-152344.jpg

www.fruux.com adresine girdikten sonra bir kaç adımda üyeliğiniz tamamlanmış oluyor. Fruux malasef web sitesi üzerinden rehber ve takvim verilerinizi görüntüleme ve düzenleme hizmeti sunmuyor. Ama pc’de outlook veya thunderbird’den rehberinizi fruux hesabınıza import ettiğinizde buluta yükleniyor veriler. Benzer durum android cihazlar için de geçerli. csv dosyasını import ederken fruux hesabınızı seçtiğinizde rehberiniz buluta da yüklenmiş oluyor.

iOS cihazlarınıza fruux hesabınızı kurmak oldukça basit
Ayarlar- Mail, Kişiler,Takvimler menüsünde yeni hesap ekleye basıyorsunuz. Çıkan ekrandan diğere, sonra da takvim hizmeti için CalDAV hesabı ekle, rehber için CardDAV hesabı ekleye basıyorsunuz. Çıkan formda server alanına dav.fruux.com giriyorsunuz. Kullanıcı adı ve parola fruux hesabınıza üye olurken kullandığınız email ve şifre. Bu kadar.

Androidde işlem biraz sıkıntılı. İşletim sisteminde yerleşik CalDAV-CarDAV desteği olmadığı için yardımcı appler yüklememiz gerekiyor. CardDAV-Sync için tıklayın, CalDAV-Sync için tıklayın
Bu appler beta olmalarına rağmen Play Store üzerinde 1.60 dolara satılıyor. Bu durum her ne kadar sinir bozucu olsa da play store ile kısıtlı olmadığımız gerçeğini değiştirmiyor. Web’de biraz tarama yapınca bu beta applerin biraz daha eski sürümlerinin apk dosyalarına ulaşmayı başardım: caldav, carddav Normalde korsan kullanımı ve dağıtımı yapmam ve yapılmasını da desteklemem ama daha beta aşamasında olan appleri bize parayla satmaya çalışan zihniyete karşı yapılabilecek başka bir şey yok. Bu appleri yükledikten sonra yine iOS’daki ile aynı şekilde user name, password bilgilerinizi giriyorsunuz ve senkronizasyon başlıyor.
İsterseniz ayarlardan girip senkronizasyon frekansını belirleyebiliyor veya tek yönlü senkronizasyonu etkinleştirebiliyorsunuz.

Malasef takvim verilerimizi export-import etmek için bir metot yok. O işleme elle yapmanız gerekiyor.
Rehberinizi nasıl fruux’a aktaracağınız konusuna gelirsek. iOS’daki rehber appinden verilerinizi fruux hesabına aktarma şansınız yok malasef. Ama androidde bu çok kolay. Cihazdaki rehberinizi sd karta export edin. Daha sonra dosya yöneticinizle bu dosyaya erişin. Dosyaya açtığınızda db rehberi*** seçin. Verileri hangi rehber hesabına aktarmak istediğinizi soracak. Buradan fruux rehber hesabınızı seçin. Rehberiniz fruux hesabınıza yüklenecek ve belirlediğiniz aralıklarla senkronize olacak.

Yaptığımız işlemlerle takvim,rehber hesaplarımızı cross-platfrom fruux hizmetine aktardık. Gelecekte hangi cihazı kullanacak olursanız olun CalDAV-CardDAC protokollerini desteklediği sürece verilerinize bir ekosistemden bağımsız olarak ulaşabileceksiniz. Ben Fruux gibi küçük ama faydalı servislerin artması taraftarıyım. Google gibi her startup u yutan bir internet devi varken bu gibi bağımsız hizmetlere ihtiyacımız var.

Rehber, Takvim ve Fruux” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s